Instrukcja naklejania fototapety papierowej

 
1. Sprawdzenie wydruków

Przed rozpoczęciem naklejania tapetę należy rozwinąć i położyć wydrukiem do góry na suchym, czystym miejscu. Należy sprawdzić czy Fototapeta jest wolna od wad fabrycznych oraz czy jej wymiary się zgadzają. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy pasują one do siebie. Tapeta może nieznacznie różnić się kolorystycznie od tego, co jest widoczne na monitorze. Spowodowane to jest różnymi odcieniami białego tła a także tym, że monitor przedstawia kolorystykę w przestrzeni kolorystycznej RGB natomiast Fototapety drukowane są w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

2. Przygotowanie ściany

Przed rozpoczęciem klejenia Fototapety należy ścianę dokładnie umyć (np., mydłem technicznym) i poczekać aż całkowicie wyschnie. Wszystkie ubytki należy zaszpachlować a następnie wyrównać papierem ściernym. Zalecamy wymontowanie wszystkich gniazdek, kontaktów, listwy przypodłogowej. Nowe ściany należy przed tapetowaniem zagruntować środkiem gruntującym lub klejem do tapet.

3. Klejenie Fototapet papierowych Lateksowych

Po przygotowaniu ściany do tapetowania należy wyznaczyć pionową linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdować się krawędź tapety. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że tapeta będzie idealnie prosta. Należy pamiętać, że krawędzie ścian nie są zawsze idealnie proste. Użyj do tego pionu lub poziomicy.

Rozłóż fototapetę (grafiką do dołu) na zabezpieczonym folią lub papierem bezpiecznym miejscu.

Rozrób klej do tapet postępując zgodnie z instrukcja.

Nanieś klej na fototapetę. Należy robić to dokładnie i równomiernie pamiętając o tym by nie pozostawiać żadnych gródek kleju. Po nałożeniu bryty składamy w połowie klejem do środka i zwijamy. Po wykonaniu tej czynności odkładamy bryt na około 1 min.

Klejenie tapety zaczynamy od strony okna. Chwytając za górne naroża brytu pozwalamy, aby swobodnie rozwinęła się pod własnym ciężarem. Krawędź tapety licujemy z wcześniej namalowana linią pomocniczą a następnie przyciskamy do ściany. Najlepiej użyć do tego  specjalnego wałka z gumy. 

Wałkiem usuwamy pęcherzyki powietrza zaczynając od środka na boki. Czynność tą zaczynamy wykonywać od góry w dół najlepiej pod kątem 45 stopni. W przypadku tapet złożonych z kilku brytów zależy pamiętać, aby dokładnie spasować grafikę która na niej występuje pamiętając o 20mm zakładce.

Po naklejeniu wszystkich brytów należy przeciąć tapetę na łączeniach (pamiętając, aby jednocześnie przecinać oba bryty). Najlepiej użyć do tego specjalnego noża do tapet. Po wykonaniu cięcia należy usunąć ścinki tapety zarówno z wierzchu jak i ze spodu tapety. W razie potrzeby posmarować klejem krawędzie.

Na koniec dociskamy obie krawędzie tapety, które będą pasowały idealnie mimo cięcia „od ręki”.Tapeta z fabrycznie naniesionym klejem

1. Zacząć tapetowanie stosując się do wszystkich wstępnych czynności opisanych w pierwszej metodzie do pkt.2

2. Aktywować klej poprzez kontakt z wodą, która powinna mieć temperaturę otoczenia, a czas namaczania musi być jednakowy dla wszystkich przyciętych brytów. Czynności te można wykonać na dwa sposoby:- zwijamy odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z woda, na czas od 5 do 30 sekund. Po namoczeniu ostrożnie rozwijamy rulon, wyciągając tapetę z pojemnika z woda. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety, klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez 0,5-5 minut. albo - odcięty na miarę pas tapety kładziemy na stole do tapetowania, stroną z klejem do góry. Następnie nanosimy na tapetę wodę przy pomocy pędzla, wałka lub spryskiwacza. Operacje te należy wykonać sprawnie i dokładnie, uważając aby nie zagnieść tapety. Po naniesieniu wody należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez około 0,5-5 minut.

3. Klejenie tapety zaczynamy od strony okna. Chwytając za górne naroża brytu pozwalamy, aby swobodnie rozwinęła się pod własnym ciężarem. Krawędź tapety licujemy z wcześniej namalowana linią pomocniczą a następnie przyciskamy do ściany. Najlepiej użyć do tego  specjalnego wałka z gumy. 

Wałkiem usuwamy pęcherzyki powietrza zaczynając od środka na boki. Czynność tą zaczynamy wykonywać od góry w dół najlepiej pod kątem 45 stopni. W przypadku tapet złożonych z kilku brytów należy pamiętać, aby dokładnie spasować grafikę która na niej występuje pamiętając o 20mm zakładce.

Po naklejeniu wszystkich brytów należy przeciąć tapetę na łączeniach (pamiętając, aby jednocześnie przecinać oba bryty). Najlepiej użyć do tego specjalnego noża do tapet. Po wykonaniu cięcia należy usunąć ścinki tapety zarówno z wierzchu jak i ze spodu tapety. W razie potrzeby posmarować klejem krawędzie.

Na koniec dociskamy obie krawędzie tapety, które będą pasowały idealnie mimo cięcia „od ręki”.


Skrócona instrukcja naklejania fototapety papierowej (lateksowej)