Instrukcja naklejania fototapety na flizelinie

 
Przygotowanie ściany: Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

-ściana świeża:
pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją.

-ściana pokryta farbą:
należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.

-ściana pokryta tapetą:
usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Przygotowanie fototapety:
Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

1) Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
2) Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
3) Równomiernie nałożyć cienka warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
4) Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
5)Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
6) Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk.
7) Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
8) Jeżeli zachodzi taka potrzeba przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.
9) Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotna i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Wybór kleju: Należy użyć kleju do tapet na flizelinie. Zaleca się używanie klejów gotowych (dostępnych w sprzedaży w postaci płynnej), które ułatwiają i przyspieszają proces tapetowania. Użycie takiego rodzaju kleju ogranicza możliwość zabrudzenia klejem wierzchniej warstwy fototapety.


Skrócona instrukcja naklejania fototapety na flizelinie